Маніфест

«Людина – істота політична»
Аристотель

Ми не просто цікавимося політикою. Ми докладаємо своїх професійних зусиль — знання та вміння — аби зробити її кращою. Протягом усієї історії людства політика та політична діяльність завжди потребували виправдання, зовнішньої (суспільної) та внутрішньої (моральної) легітимності. Ми даємо свою відповідь на цю проблему.

«Не один раз і не двічі, але безкінечно повертаються до нас одні й ті самі думки». Це сказав Аристотель, переконуючи, що одну й ту ж саму істину люди відкривають багаторазово. Ми відкриваємо нову істину про політику. «В усіх речах добро слід швидше за все приймати за початок». Природним покликанням людини є добре життя. Тільки так вона досягає кінцевої мети свого існування — щасливого життя як найвищого блага. А оскільки самотужки цього досягнути неможливо, людина за своєю природою є істота політична. Свій вроджений потенціал і здатність до політичного життя, довершеність свого людського існування вона реалізує у політичній спільноті. Як повинна функціонувати така спільнота — справа політики. Це найвища і найважливіша з практичних наук, що дає відповіді на питання доброго життя і досягнення найвищого блага. Її мета — не лише пізнання, а знання заради реалізації ідеалу. А отже, передусім діяльність і вчинки.

Людина народжена для двох речей — для розуміння й дії. Аристотель учив, що без свідомої практичної діяльності людина ніколи не може досягнути цілковитого задоволення й щастя. І своїм власним життям подав яскравий приклад. Він поєднав теоретичну спрямованість своєї думки, філософську замкнутість і стиль кабінетного вченого з політичним пафосом, практичною життєвою зацікавленістю, в тому числі й політичною. Ми пропонуємо йти цим самим шляхом. І саме тому наша діяльність не обмежується спогляданням, теоретичним осмисленням політичної дійсності. Вона має чітко виражений практичний вектор: це і є сфера політичного консалтингу.

Щастя, добробут, справедливість і гідне життя — такі самі одвічні вимоги до влади, як і обіцянки з її боку. Але здебільшого вимоги залишаються не задоволеними, а обіцянки не виконаними. Ми готові у цьому допомогти. І пропонуємо свої послуги як суспільству, так і політикам. Суспільству ми пропонуємо аналіз політики, оцінку дій влади та опозиції, тлумачення законів і принципів політичного життя. Політикам ми готові допомогти здійснювати свою діяльність так, щоб вона була спрямована на спільне благо. «Сьогодні я не правив, адже не зробив нікому добра». Так зізнавався в одному зі своїх листів до вчителя Александр Македонський, пам'ятаючи про його науку. Ми пропонуємо політикам свої послуги, аби вони не втрачали жодної хвилини.

Як творити добро — суть наших політичних технологій. Відкидаючи Платонівську гордість мудрих філософів при владі, ми йдемо шляхом Аристотеля, який стверджував, що філософствувати володарю не обов'язково, натомість варто, аби справжні філософи давали йому поради. Ми працюємо заради досягненню кінцевої мети, щоб вчинки політиків були спрямовані на істинне добро спільноти, а політика стала інструментом досягнення людського щастя.

Саме тому символом і натхненником нашої діяльності є Аристотель. Але це не означає, що ми проголошуємо себе суворими послідовниками Філософа, або прагнемо марнославно підняти його ім'я на щит нового інтелектуального, громадського чи політичного руху. Ми стверджуємо, що Аристотель залишається важливим і корисним джерелом для розуміння і реалізації сучасної політики. Ми пропонуємо актуалізувати Аристотеля, бо переконані, що його ідеї можуть бути не лише добре знаними афоризмами, а й достойною альтернативою для сфери політичного, яка переживає глибоку ідейну та інституційну кризу. Ми пропонуємо повернутися до розуміння, ролі та значення політики, яких їй надавав Аристотель. І вбачаємо в його ідеях достатнє підґрунтя для переосмислення політики та політичної діяльності в сучасному світі.

Адже «світ не хоче, аби ним керували погано».