Закриваємо болючу сторінку: якими є головні тези європейців про знесення радянських пам'ятників
Уляна СТЕЛЬМАШОВА
Країни, які колись теж пережили поневолення Радянським Союзом, виривають російську "занозу", що вп'ялася у їхнє тіло у вигляді численних пам'ятників та стел радянського періоду.
Вони скидають вантаж минулого, відчищають себе від окупаційних бетонних і бронзових наростів, здирають зі свого тіла мітки радянщини і дивляться у майбутнє.
Війна Росії проти України спровокувала одну з найбільших хвиль знесення радянських пам'ятників у Латвії, Литві, Естонії та Польщі.
Пам'ятник – це матеріалізований культурний код. Від того, кого нації обирають бачити на площах своїх міст і сіл, залежить те, як вони себе ідентифікують і що для них цінне.
Країни Східної та Північної Європи більше не ідентифікують себе із радянщиною. Вони обирають живе майбутнє, а не мертве минуле. Війна дала їм зрозуміти, що пам'ятники не бувають "внє палітікі".
"Центр політичного консалтингу" вважає за доречне зафіксувати ключові тези, які пролунали з уст політиків згаданих країн, коли ті коментували знесення радянських пам'ятників. Ми вважаємо, що це історичні заяви, які свідчать про остаточний ментальний відрив цієї частини Європи від радянського минулого.
Латвія. "Пам’ятник був постійним нагадуванням про нашу окупацію"
25 серпня у Ризі був повалений 79-метровий обеліск, пам'ятник солдатам радянської армії. Це був найбільший монумент радянської доби в країнах Балтії. Він простояв у латвійській столиці з 1985 року.
Президент Егілс Левітс: "Цей пам’ятник був постійним нагадуванням про нашу окупацію та пов’язану з нею долю багатьох людей: депортацію, репресії тощо. Нам не потрібен такий пам’ятник".
Міністр закордонних справ Едгарс Рінкевичс: "Закриваємо ще одну болючу сторінку історії та шукаємо кращого майбутнього".
Мер Риги Мартінш Стакіс: "Необхідно буде знести пам’ятник епосі окупації також у серцях".
Естонія. "Такий символ не вписується в наш громадський простір"
Уряд країни ухвалив на початку серпня рішення про те, щоб демонтувати із вулиць усі радянські пам'ятники. За різними оцінками, їх у країні від 200 до 400 штук. Уже в середині серпня Естонія знесла меморіал радянських часів у Нарві, місті з великою російськомовною меншиною на кордоні з державою-терористом Росією. Пам’ятник у вигляді культового радянського танку Т-34 простояв у місті з 1970 року.

Прем’єр-міністр Кая Каллас: "Мій уряд вирішив прибрати радянські пам’ятники з громадських місць по всій Естонії. Як символи репресій та радянської окупації вони стали джерелом зростання соціальної напруги".
Президент Алар Каріс: "Самі пам'ятники безмовні, але їхнє значення тепер голосно говорить із нами. І танк Т-34 на березі Нарви вже не символізує лише події 1944 року – відступ німецьких військ, настання Червоної Армії, полеглих солдатів та Естонію, яка опинилася під чужою владою. Для багатьох жителів Естонії цей старий танк символізує смертоносні атаки російських військ на українські міста та села. Я теж так вважаю, бо сам бачив, який біль та горе майже такі ж танки завдають Україні. Такий символ не вписується в наш громадський простір".
Литва. "Совіти" перетворювали площі на цвинтарі, а цвинтарі – на ідеологічні комплекси
У квітні, одразу після повномасштабного нападу держави-терориста на Україну, міністр культури Литви Симонас Кайріс підписав наказ, який відкрив шлях до масового знесення радянських пам'ятників. Процес пішов швидко і по різних містах країни. Найбільш резонансне знесення стосується меморіалу радянським воїнам на Антакальніському кладовищі у Вільнюсі.
Мер Вільнюса Реміґіюс Шимашюс: "На Антакальніському цвинтарі більше не залишиться того, що е має відношення до поховання померлих, а лише є відображенням радянської пропаганди. "Совіти" вже чинили таким чином, намагаючись перетворити площі на цвинтарі, а цвинтарі – на ідеологічні комплекси. Ми не збираємося торкатися місць поховання та надгробків, але сам меморіал – це мілітаристський монстр, який ніяк не вписується в цвинтар, і тому його буде звідти перенесено".
Польща. "Не можемо вчити наступні покоління поляків поважати злочинців, які вбивали та ґвалтували"
Упродовж останніх кількох місяців у Польщі знесли вже понад 20 радянських пам'ятників, всього у планах 60. На День Незалежності України польська влада демонтувала пам’ятник у місті Бжеґ, він став 24-м знесеним із березня.

Президент Інституту національної пам'яті Кароль Навроцький: "У XXI столітті ми не можемо вчити наступні покоління поляків поважати злочинців, які вбивали та ґвалтували. Це псує світ, а відсутність кари для тоталітарних режимів та їхніх злочинів робить світ гіршим, заохочує нових деспотів творити зло".