[node:title]

Як країни світу будували стіни на кордонах з ворогами

26.07.2022
6 хв. на прочитання

Уляна СТЕЛЬМАШОВА

Стіна на кордонах України з Росією та Білоруссю.

Насправді дуже хороша ідея. Україна повернеться до неї одразу після того, як ЗСУ виб'ють російських окупантів з нашої землі. Це вже має бути не символічна сітка, яку колишній прем'єр Арсеній Яценюк називав проєктом "Стіна". Піар-акції мають закінчуватися там, де обривається життя хоча б одного українця.

Тому на цей раз пора говорити про справжню суперсучасну фортифікаційну споруду по всій протяжності кордону з Мордором. Великий цивілізаційний мур.

Звісно, від повномасштабного вторгнення ворожої армії не врятує жодне фізичне огородження. Але міцний і високотехнологічний мур берегтиме Україну від проникнення російських та білоруських диверсійних груп, незаконних мігрантів і "політичних туристів", яких Росія засилає і буде засилати для розхитування ситуації у прикордонних населених пунктах.

Досвід Ізраїлю показує, що в такому контексті подібні стіни є ефективними. Після того, як Ізраїль відгородився 708-кілометровим бетонним муром від палестинських територій, у країні значно скоротилася кількість арабських терористів, які пробирались через кордон і влаштовували підриви на території Ізраїлю.

У цьому матеріалі – про досвід деяких інших країн, які заради власної безпеки змушені були відгороджуватися від ворогів стінами та мурами.

Ізраїльський роз'єднувальний мур (Мур безпеки)

Ідея відгорожувального муру з'явилася в Ізраїлі з початку заснування єврейської держави у 1949 році. Будівництво почалося у 2002 році – після того, як посилились терористичні атаки з боку палестинців.

Ізраїльський роз'єднувальний мур простягнувся на 708 км, хоча за різними даними він є ще довшим. Це складна фортифікаційна споруда, його ширина на деяких ділянках становить 60-70 метрів. Перед муром протягнутий колючий дріт, проходить рів, патрульна дорога. Безпосередньо сама бетонна стіна сягає до 9 метрів заввишки, на ній встановлена електронна система сигналізації.

Свого часу Ізраїль зазнав гострої критики з боку ООН, Папи Римського Іоанна-Павла ІІ, Франції, Швеції та низки інших держав за будівництво такої стіни. Ізраїль на це не зважав і продовжував захищатись від ворогів.

Як доказ ефективності муру уряд країни наводив такі дані: у період від 2000-го до липня 2003 року кількість терористичних атак становила 73 випадки, а від серпня 2003 до кінця 2006 року – 12.

Ідея спорудження роз'єднувального муру користується підтримкою більшості ізраїльтян. На двадцятий рік з моменту старту будівництва уряд країни продовжує укріплювати стіну. Так, у квітні цього року влада Ізраїлю дуже оперативно виділила 93 млн доларів на реконструкцію огородження після того, як кілька терористів проникли на територію країни через щілини у стіні.  

Сталева польська стіна на кордоні з Білоруссю

Першим акордом повномасштабної війни Росії проти України стала штучна міграційна криза, яку Росія та Білорусь створили на польсько-білоруському кордоні наприкінці 2021 року.

Білоруська влада, керована диктатором Лукашенком, організовано направляла тисячі мігрантів з Іраку, Сирії, Ємену, Афганістану та Близького Сходу до польського кордону. Мігранти штурмували кордон, кілька разів проривали його. Жбурляли у польських прикордонників камінням, яке їм підвозила на вантажівках білоруська влада. Кидали у прикордонників світлошумові гранати чеського виробництва – ті самі гранати, які Білорусь закупила раніше і які використовувала для розгонів протестів.

Аби вберегти себе від провокацій самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка, Польща у січні 2022 року почала зводити сталеву стіну на кордоні.

Протяжність – 187 км, висота – понад 5 м. Завершити будівництво планують вже до кінця липня. Далі ще до середини вересня сталевий бар'єр обладнають електронними системами моніторингу.

Індійський мур

У 2004 році Індія збудувала 550-кілометрову огорожу на кордоні з Пакистаном. Заявлена мета – перешкодити проникненню терористів і зброї на територію Індії. Таку позицію країни підтримав також Європейський союз, називаючи мур "покращенням технічного забезпечення контролю проникнення терористів". 

Будівництво почалося в 1990 році і, незважаючи на протести Пакистану, тривало до 2004 року. Паркан складається з концентричних рядів колючого дроту заввишки 2,4-3,7 м. До дроту підведений електричний струм, встановлені датчики руху, камери нічного бачення, тепловізори, системи освітлення і сигналізації.

Окрім того, Індія будує паркан на кордоні з Бангладеш. Станом на 2021 рік на індійсько-бангладешському кордоні були обгороджені 3140 км із 4096 км.

Що з українським проєктом "Стіна"?

У вересні 2014-го тодішній премʼєр-міністр Арсеній Яценюк оголосив, що найближчим часом на кордоні України з Росією виросте "стіна", яка захистить від країни-агресора. 

Насправді йшлося про облаштування кордону, адже він хоч і був делімітований (позначений на карті), але за багато років так і не був демаркований (позначений на місцевості).

Аби пролобіювати проєкт, який коштував чималих грошей, і одночасно набрати на ньому політичні бали, йому дали гучну назву "Стіна" і говорили про нього саме у контексті війни.

По суті, стіна виявилася не стіною, а огорожею із металевої сітки Рабіца, яку навіть звичайним мешканцям прикордоння вдавалося перерізати ножицями. Однією з перших була облаштована ділянка відділу прикордонної служби "Дергачі" у Харківській області. З того часу усіх журналістів, які хотіли зняти "Стіну", возили саме сюди — щоб випадково не зняли чогось "зайвого" на інших ділянках, зазначає Hromadske.

Будівництво мало завершитися у 2018 році, проте цього не сталося. Згодом терміни продовжили до 2021 року, а потім ще на чотири роки – до 2025 року. Загальна очікувана вартість проєкту мала становити 4,1 млрд гривень. 

Держприкордонслужба офіційно повідомляла, що станом на травень 2021 року виконання робіт з інженерно-технічного облаштування кордону становить 51,4%.

Але вже у листопаді 2021 року міністр внутрішніх справ Денис Монастирський заявив, що "на кордоні з Росією було побудовано кілька десятків кілометрів проєкту, який має відому назву". Знаючи протяжність усього українсько-російського кордону, можна зробити висновок, що "кілька десятків кілометрів" – це близько 5%. 

Натомість "Стіна" встигла розростися хіба що корупційними скандалами. Детективи НАБУ ще у 2016 році побачили, що "Стіна" виглядає по-різному на різних ділянках кордону. Детективи встановили, що частину коштів було використано не за цільовим призначенням, а іншу частину – ймовірно розкрадено. В актах вказувалися набагато більші обсяги робіт порівняно із реальністю або зазначалися роботи, які взагалі не виконувалися, а для виведення коштів у готівку залучалися фіктивні підприємства. Загальний обсяг незаконно привласнених коштів бюджету становив 16,68 млн грн.

У 2017 році НАБУ затримало вісьмох осіб за підозрою у причетності до реалізації цієї корупційної схеми. Це три посадовці Держприкордонслужби, три директори фірм-підрядників та два їхні пособники.

Щодо ж до кордону з Білоруссю, то за всі 30 років Незалежності там не було побудовано жодного кілометру держкордону.

На російському кордоні роботи велися у Харківській, Луганській, Чернігівській областях. Взагалі нічого не було зроблено у Сумській області.

"Поки ми не збудуємо стіну, як між США і Мексикою, – чи ще в рази більшу й потужнішу, – загроза для Сумщини, на жаль, буде залишатися. Поки такої стіни немає – дуже складно щось прогнозувати. Це питання обговорюється з 2014 року. На жаль, за вісім років нічого не було зроблено. Але це треба зробити. І перед новим роком, коли загроза почала збільшуватися, про це на центральному рівні досить серйозно говорили. На жаль, не встигли. А ті інженерні плани, що пропонувалися, на сьогодні вже не достатні. Їх реалізація не дала б необхідного ефекту", - заявляв голова Сумської обласної військової адміністрації Дмитро Живицький уже після широкомасштабного вторгнення Росії на територію України.

Загроза від Росії, а також її сателіта Білорусі, не зникне навіть після завершення широкомасштабних бойових дій. Нова стіна – але уже справжня – знову постане на порядку денному. Піар-акціями уже ніхто не обійдеться. Цивілізаційний мур на кордоні з Росією потребуватиме серйозних технічних, технологічних, інженерних та інтелектуальних рішень. І на цей раз – суворого контролю за використанням коштів, бо нового розкрадання суспільство після війни не пробачить.

Протяжність сухопутного кордону України з Росією – 1974,05 км, з Білоруссю – 1084,2 км. Це буде найдовша стіна між вільним світом та Мордором.