[node:title]

Про ніч і тривоги

22.05.2023
3 хв. на прочитання

Радянські спецслужби використовували десятки стандартних методів катування. Одними із найстрашніших були тортури безсонням, коли ув’язненим не давали спати упродовж багатьох діб. Коли людину мучили безсонням, спочатку вона відчувала сильні головні болі, потім напівнепритомність, галюцинації. Якщо катування тривало – могла втратити розум.

«Як нас брали на слідство, то тільки з 11-12 години (ночі – ред.), а вдень не давали спати… Людина змучена, як прийде з того слідства, десь там над ранком, то хоче хоч очі трошки закрити, а той вже стукає в двері: «Не спать, не спать!». То є такий спосіб тортур, щоб людина не спала. А як людина не спить, то ви собі представляєте, що з нею робиться», - розповідала Дарія Корчак (Боровик), яка в часи Радянського Союзу була засуджена до 25 років заслання за листівки із написом «Смерть Сталіну».

«Били гумовими палицями й пасами… На додаток до цих тортур – зовсім не давали спати», – згадувала Дарка Гусяк, зв’язкова головного командира УПА Романа Шухевича, яка теж була позбавлена волі на 25 років. 

Про такі ж методи тортур – уже спецслужбами РФ – розвідав звільнений у 2019 році з російського полону Микола Карпюк.

Через більше ніж пів століття він цитував катів тими ж словами, як про це розповідала Дарія Корчак (Боровик).

«Тільки починаєш закривати очі - одразу «Не спати! Не спати!», - розповідав Карпюк. «Із 21-го по 25 березня (2014 року) мене щовечора вивозили на допити за допомогою електричного струму... При цьому цілодобово не давали спати. Тримали в кімнаті для допитів метр на метр, звареній із металевих ґрат. Сидіти чи стояти можна було, але закрити очей не давали», - згадував він.

Далі свідчення про тортури безсонням почали надходити з 2022 року з деокупованих територій.

Тож нічні обстріли, якими ворог кошмарить українців з початку травня 2023 року, - зовсім не новий винахід. Росія – країна минулого і методи у росіян теж з минулого. На піку своєї потворності вони вирішили, що недостатньо мучити безсонням окремо взятих людей – треба, щоб тижнями не спала вся Україна.

Навіть після однієї безсонної ночі у людини зростає тривога, з’являється нервозність і дратівливість, страждає пам’ять, падає імунітет, погіршується настрій і зовнішній вигляд. Тривалий недолік сну впливає на психічний і фізичний стан людини. Знижується швидкість реакцій, творчі здібності, страждає емоційна сфера, погіршується пам’ять, підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Якщо ситуація зі сном не покращується, то це може призвести до хронічної депресії та інших серйозних захворювань (з’являється ризик цукрового діабету, інсульту, раку тощо).

Але українці дуже сильні. Українці знаходять час на відпочинок, а на ранок – знову працюють, вчаться і донатять на ЗСУ.

Доречно нещодавно сказав історик Ярослав Грицак, який розмірковував про феномен української стійкості. «Це досвід, який треба вивчати. Коли мене питають про причини стійкості, то моя перша і чесна відповідь: я не знаю, бо в цьому є багато чого метафізичного, що не піддається раціональному поясненню», - вважає професор.

Будьте і далі такими ж стійкими, дорогі українці. Намагайтесь відпочивати, щоб потім мати сили працювати і знищувати ворога з ще більшим завзяттям.