«Міст пішов спати»
Що пишуть про кримський міст вороги, як іронізують наші силовики та скільки вже ляпасів по путінській фізіономії нарахували на Заході
Для більшої частини світу 17 липня (в контексті новітньої історії) – це дата збиття Boeing 777. Катастрофа сталася 17 липня 2014 року неподалік Торезу Донецької області. Саме там російський зенітно-ракетний комплекс «Бук» та 53-й зенітна ракетна бригада з Курська вкоротили віку 298 пасажирам та членам екіпажу авіакомпанії Malaysia Airlines, які летіли з Амстердаму до Малайзії. З цього рейсу не врятувався ніхто.
Водночас «на Росії» 17 липня – це роковини по царській родині, яку там нині дружно оплакують. Сім’ю Романових більшовики розстріляли у 1918-му, а у 2000-му нью-більшовики, які намагаються відновити імперію, канонізували власних жертв. Військовий злочинець Гіркін – між іншим, причетний до збиття «Боїнгу» – і собі зронив сльозу, поминаючи Романових, і пов’язав цю дату із вчорашнім ударом по кримському мосту. Мовляв, цинічні українці поглумилися над кримським мостом у такий «святий» день.
Але що сталося із мостом?
Він просто «втомився», як сказав би київський мер Кличко. В ніч проти 17 липня на ньому пролунав вибух. Російські паблики у «ВКонтакті», а також блогери, які підтримують вторгнення в Україну, повідомили, що чутно було навіть не один, два вибухи: о 3:04 та 3:20. Призначений окупаційною владою очільник анексованого Криму Сергій Аксьонов заявив о 4:21, що на мосту зупинено рух через «надзвичайну подію», що мала місце в районі 145-ї опори з боку Краснодарського краю. Мостом зупинили рух поїздів. Було створено оперативний штаб для координації дій усіх служб у зв'язку з подією.
Російське прокремлівське видання Readovka повідомило, що по мосту вдарила ракета, через що 145-а опора впала, а два прольоти обрушилися. У Мінтрансі РФ заявили, що на мосту пошкоджено дорожнє полотно з боку Криму, але самі конструкції прольотів знаходяться на своїх опорах. Так званий глава «парламенту» Криму Володимир Константинов переконаний, що міст атакували українські сили. Так вважає і офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова. У Міноборони РФ причини того, що трапилося, поки не коментували.
За даними російської влади, загинули двоє людей. Про це повідомив губернатор Білгородської області В'ячеслав Гладков. Нині на кримський міст не пускають авто. Автомобілістам пропонують «альтернативний маршрут» через анексовані території. Російський телеграм-канал «Головний міст» опублікував карту, як водії можуть потрапити до Криму: через Маріуполь, Бердянськ та Мелітополь. Рекомендацію їхати через анексовані території надав і Мінтранс РФ. Керченська поромна переправа тимчасово не працювала, і перший пором до Криму після вибуху вирушив близько 10 ранку вчорашнього дня.
Хто ж допоміг мосту «втомитись»?
Атака на кримський міст була спецоперацією СБУ та Військово-морських сил України, повідомили видання «Українська правда» та «РБК-Україна» з посиланням на джерела у Службі безпеки України. За словами співрозмовників, міст атакували за допомогою надводних дронів. «Дійти до мосту було складно, але зрештою це вдалося зробити», – заявило джерело «РБК-Україна».
За кілька годин до вибуху на мосту голова Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що для росіян готується «колискова». Такий пост з'явився у його Телеграмі ввечері 16 липня, увагу на нього звернули українські та російські видання.
Вже після повідомлень ЗМІ, що Служба безпеки України причетна до вибуху, СБУ розмістила в телеграмі трохи змінений рядок з української колискової, використавши в пісні слово «міст», який «знову пішов «поспати». У СБУ заявили «РБК-Україна», що нададуть подробиці про вибух «після перемоги» України у війні.
Військова розвідка України також відмовилася коментувати причини того, що сталося на кримському мосту, а сам міст назвала «зайвою конструкцією». Про це заявив офіційний представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов.
«Можна лише процитувати слова керівника ГУР МОУ Кирила Буданова про те, що «кримський міст – конструкція там зайва», – сказав Юсов. За його словами, через руйнування секції мосту у ворона виникнуть проблеми з логістикою, оскільки Крим використовують як «великий логістичний хаб для переміщення сил та засобів углиб території України».
Спікер оперативного командування ЗСУ «Південь» Наталія Гуменюк у свою чергу припустила, що вибух на мосту може бути російською провокацією. Гуменюк нагадала, що 17 липня закінчується термін дії зернової угоди, про продовження якої наразі не оголошено.
Така версія цілком може мати право на існування, бо вже за кілька годин після підриву мосту міністерство закордонних справ РФ оголосило про відкликання гарантій безпеки судноплавства в рамках Чорноморської зернової ініціативи. При цьому причиною, на яку вказали у Москві, є не міст. Своє рішення російська сторона пояснила тим, що нібито «всупереч заявленим гуманітарним цілям вивезення українського продовольства було практично відразу переведено на суто комерційну основу».
Нагадаємо, що за тиждень до вибуху Міноборони РФ заявило, що армія України намагалася атакувати кримський міст. Російське міністерство стверджувало, що українські військові 9 липня запустили «зенітні ракети С-200, переобладнані на ударний варіант» по цілям у Криму, Ростовській та Калузькій областях.
Тим часом, як пише Financial Times, «якщо підтвердиться, що це друга українська атака на кримський міст, відкритий із великою помпою президентом Росії Володимиром Путіним у 2018 році, то це завдасть ще одного принизливого удару по престижу Кремля». У матеріалі сказано, що таким чином може бути знижена здатність РФ переміщати війська, які перебувають в окупованих південних областях України.
Перша атака на міст, до слова, сталася у жовтні 2022-го. І хто б не наніс удару тоді, і хто б не відправив міст «спати» зараз, такі «колискові» для мосту нам необхідні. Тож не виключено, що їхня мелодія звучатиме ще і ще.