Їх залишилось двоє: визначені головні претенденти на прем’єра Британії

Їх залишилось двоє: визначені головні претенденти на прем’єра Британії

21.07.2022
9 хв. на прочитання

У фінал виборів, остаточний результат яких буде відомий 5 вересня, вийшли Ріші Сунак та Ліз Трасс

Наталія ЛЕБІДЬ

Як «влаштована» британська влада

Прем’єр-міністра Великої Британії обирають не так, як українського главу уряду або українського ж президента. Останній обіймає посаду за результатами всенародного голосування. Що ж стосується очільника українського Кабміну, то його кандидатуру вносить на розгляд парламенту президент – за ініціативою коаліції. Тобто формально нашого прем’єра рекомендує парламентська більшість. Тоді як британського – правляча на даний момент політична партія.

А політичних партій, які виграють вибори, в Об’єднаному Королівстві лише дві – Лейбористська та Консервативна. Фактична двопартійна система в Британії склалася давно, бо, хоча партійну картину держави і пожвавлюють Ліберально-демократична партія, Соціал-демократична партія, партія Вільний Уельс, Шотландська національна партія та інші, всі вони знаходяться на другорядних позиціях. Лейбористи ж правили Британією двічі у 1920-1930 рр., а відтак після довгої перерви були представлені у 1997-2007 рр. прем’єром Тоні Блером та у 2007-2010 рр. прем’єром Гордоном Брауном.

Після цього естафету знову перехопили консерватори та їхні представники на чолі уряду – Девід Кемерон, Тереза Мей, Борис Джонсон. Попри те, що Джонсон був змушений піти у відставку, Консервативна партія Британії перебуватиме при владі до наступних парламентських виборів (а вони в країні відбуваються раз на п’ять років), а, отже, повинна запропонувати іншу кандидатуру прем’єра. Слід додати, що новий лідер консерваторів автоматично стає прем’єром, тобто нинішнє змагання за те, хто посяде лідерське крісло Консервативної партії, означає водночас і боротьбу за крісло очільника уряду.

У вівторок, за результатами четвертого туру голосування за майбутнього лідера Консервативної партії Великої Британії, переможцями було названо трьох кандидатів. Це – колишній міністр фінансів Ріші Сунак (набрав 118 голосів), молодша міністерка з торговельної політики Пенні Мордонт (92 голоси), та міністерка закордонних справ Ліз Трасс (86 голосів). А вже у середу відбувся останній тур голосування, у ході якого було обрано двох фіналістів. Ними стали Ріші Сунак та Ліз Трасс.

Слід зауважити, що цього разу процедуру обрання прем’єра вирішили пришвидшити. Комітет, який керує роботою консерваторів, збільшив кількість прихильників, необхідних для потрапляння кандидата в бюлетень, з 8 до 20. Тобто перші кандидати, які потрапили у short list консерваторів, мали набрати не менше двадцяти голосів своїх однопартійців.

Обирати ж між Сунаком та Трасс члени Консервативної партії будуть до від 22 липня і до 5 вересня. Причому голосуватимуть вони поштою, оскільки вже з 21 липня британський парламент розійшовся на канікули. Втім, у виборах братимуть участь не лише депутати, а всі члени Консервативної партії. Їх в країні – 160 тисяч.

Багатий, але чесний: Сунак підтримує Україну

Ріші Сунак в разі своєї перемоги стане першим британським прем'єром індійського походження. Проте прикметний він не тільки цим. Саме Сунак підштовхнув той каменепад, котрий, зрештою, поховав кар’єру Бориса Джонсона – він першим оголосив про свою незгоду з діями чинного прем’єра. Останній не забув, що після виступу Сунака відбулася низка урядових відставок, яка увінчалася відставкою самого прем‘єра, тож не дивно, що прихильники Джонсона виступили проти кандидатури Сунака.

Тим не менш, Ріші Сунак подобається британським телеглядачам. Вони вважають його фаворитом у боротьбі за посаду прем'єр-міністра за підсумками другого туру теледебатів, про що свідчать опитування телеканалу ITV.  На цьому телеканалі виступ Сунака назвали найкращим 24% глядачів. Тоді ж, під час програми по «ящику», суперниці Сунака Пенні Мордонт та Ліз Трасс набрали 17% та 15% відповідно.

До речі, Трасс та Сунак посварилися під час теледебатів. Позаяк Трасс виступає прибічницею зниження податків, Сунак зауважив, що вона не консерваторка, а, радше, соціалістка. Трасс не залишилася у боргу та поцікавилася у опонента, чому той не втілив свій план з розвитку країни за 2,5 роки роботи на посаді міністра фінансів.

Але це не єдина претензія до Сунака. Британцям не подобаються надвисокі статки дружини претендента Акшаті Мерті, яка є дочкою індійського бізнесмена-мільярдера Нараяні Мерті. Іншими словами, те, що Ріші Сунак увійшов до списку 250 найбагатших британців, сталося завдяки грошам його тестя. Та й це не кінець історії, оскільки на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Британією ширилася інформація про те, що компанія Нараяна Мерті, в якій дружина Сунака має частку у розмірі 400 млн доларів, продовжує працювати у РФ.

Щоправда, згодом ця компанія заявила, що згортає бізнес у Росії, а Україні виділила 1 млн доларів допомоги. Чи було це щирим кроком? Хотілось би думати, що так. Бо якщо Сунак і мав розбіжності з Борисом Джонсоном з внутрішніх питань, він є повністю солідарним з ним щодо потреби чинити тиск на Росію після військового вторгнення. В тому числі – шляхом припинення інвестицій у фірми, котрі будь-яким чином підтримують режим Путіна. Додамо і те, що саме Сунак оголосив про виділення Британією Україні додаткової фінансової допомоги у розмірі 1,6 млрд доларів.

In Liz we Truss(t): британська «яструбиця» проти Путіна

Ліз Трасс називають і «яструбом», і можливою наступницею Бориса Джонсона. Щодо першого епітету, то він зрозумілий: Трасс прямо та недвозначно заявила про те, що прагне поразки Росії: «Я боротимуся на виборах як консерватор і управлятиму країною як консерватор. На посаді прем’єр-міністра я відразу візьмуся за справу, про що б не йшлося – чи то про забезпечення поразки Путіна в Україні, чи то про стимулювання економік», – заявила вона на сторінках видання The Telegraph.

Трасс також додала, що вважає можливим вигнання з української землі російських загарбників. «Це реально, і саме тому ми надаємо додаткову летальну допомогу». Власне, отут – увага! – і криється головне: окрім санкцій проти Росії, Трасс повністю підтримує надання України всієї необхідної зброї. Але чи є реальним обрання Трасс британським прем’єром? Можливо, українські експерти, котрі вже напророкували їй прем’єрство, видають бажане за дійсне? Відповідь – і так, і ні.  

На думку видання Sky News, шанси Ліз Трасс є досить добрими. А все тому, що до Ліз Трасс перейшли голоси кандидатів, які вибули. Кілька з них вже зараз закликали своїх прихильників голосувати за Трасс. Підрахунок показує, що в минулому турі підтримка Трасс зростала значно швидше, ніж у її конкурентів – вона додала 15 голосів, у той час як Мордаунт – 10, а Сунак – лише 3. Якщо тенденція збережеться, Трасс може виявитися учасницею фінального голосування і виграти його. Додамо, що британська букмекерська компанія Ladbrokes називає Трасс новим фаворитом і, мабуть, знає, про що говорить.

А якщо повернутися до серйозних речей, то з останніх заяв Ліз Трасс слід відзначити ту, котра стосувалася її готовності зустрітися із Путіним. Але не поспішаймо змінювати думку про Ліз на діаметрально протилежну. Вона особливо наголосила на тому, що будь-які контакти з ворогом можливі лише після того, як його жало буде вирване.

«Є люди, які говорять, що є можливості для переговорів зараз – у той час, як Росія ще в Україні. Але я думаю, що це принесе фальшивий мир. Це призведе до подальшої агресії у майбутньому. Ми повинні вивчити уроки минулого – помилки мінського протоколу, наприклад, який не зміг забезпечити тривалий мир у регіоні. Ми повинні спершу перемогти Росію, а потім вести переговори», – підкреслила Трасс.

А щодо перемовин з Путіним, то претендентка на крісло прем’єра говорила про це в контексті зустрічі G20. «Я поїду туди і викличу його на розмову», – із запалом заявила Ліз на теледебатах. «Я готова сказати безпосередньо Путіну (про засудження російської агресії – Авт.) і викликати його на розмову за участю таких великих країн, як Індія та Індонезія», – уточнила Трасс, яку цитує британська The Independent.

До слова: конкурентка Трасс Пенні Мордонт сказала, що не стала б зустрічатися з російським президентом за теперішніх обставин. Від Путіна відхрестився і Ріші Сунак: він нагадав присутнім на теледебатах, що на зустрічі міністрів фінансів G20 бойкотував участь російської сторони.

«Морячка» Мордонт: запам’ятаймо це ім’я

Що ж, позиція Пенні Мордонт щодо Путіна також гідна поваги. Навряд чи російський президент здатен почуватися ніяково чи присоромлено – якщо саме на таку реакцію розраховує Ліз Трасс, говорячи, що вона викличе його на розмову. Хоча Мордонт вибула з перегонів, згадаймо її кількома рядками, оскільки це ім’я ще може «виплисти» у міжнародній політиці.

Пенні Мордонт, резервіст Королівського флоту, є цікавою тим, що у 2015 році стала першою жінкою на посаді міністра у справах Збройних сил Великої Британії. А у 2019-му її посада зазвучала дещо інакше: Мордонт посіла крісло міністра оборони при прем’єрі Терезі Мей, і це теж був перший випадок, коли така посада дісталася жінці.

Але в усьому іншому, і в першу чергу – в оцінці російсько-української війни – Мордонт не є «оригінальною». Вона чимало говорить про напад на Україну і болісно реагує на «заанонсовану» страту британських полонених у так званій «ДНР».

«Провідна позиція у підтримці України стала одним із найбільш значних досягнень Бориса Джонсона. Я продовжу це робити, не допускаючи можливості знизити нашу допомогу союзникам», – пообіцяла вона в одній зі своїх авторських колонок та прикрасила ФБ-аватарку українським прапором.

В своєму матеріалі Мордонт назвала підтримку Києва «правильною річчю», а наш нинішній час – «битвою за цінності між відкритими суспільствами – такими, як британське, та авторитарними режимами на кшталт російського». «Ми подвоїмо нашу співпрацю зі США та ЄС, а також з іншими ключовими партнерами відносно узгодження військової підтримки, водночас заохочуючи наших європейських союзників робити більше»,  – написала вона.

І уточнила: під «заохоченням робити більше» маються на увазі нові санкцій проти агресора, а також збільшення масштабів навчання українських військових на території Британії плюс допомога у відновленні України після війни.

* * *

А тим часом відставлений Борис Джонсон, проголошуючи свою заключну промову, сказав, що хоче «дати кілька порад наступнику, ким би він чи вона не був».

«По-перше, тримайтеся поруч з американцями, захищайте українців, виступайте за свободу та демократію всюди», – закликав Джонсон. Важливо, що пунктом першим він згадав саме російсько-українську війну і лише потім перейшов до справ внутрішніх, порадивши зменшити податки та активніше залучати інвестиції в економіку.

«Я люблю Міністерство фінансів, але пам’ятайте, що якби ми завжди прислухалися до Міністерства фінансів, ми б не побудували М25 або тунель під Ла-Маншем», – сказав Джонсон з властивим йому гумором.

«Зосередьтеся на дорозі попереду, але не забувайте перевіряти дзеркало заднього виду. І пам’ятайте про бульбашку. Важливий не Twitter, а люди, які прислали нас сюди», – резюмував він.

Британська «бульбашка» визначиться з очільником своєї держави вже за півтора місяці. Та хай би хто ним не став, ця персона отримала від попередника справді цінні настанови. І якщо, як каже чинний прем’єр, «він або вона» буде їм слідувати, то матиме всі шанси стати таким же улюбленцем України, яким був і залишається Александер Борис де Пфеффел-Джонсон, 77-ий прем’єр Великої Британії.