Чому за «руський мір» в Україні воюють буряти та народи Дагестану?

Чому за «руський мір» в Україні воюють буряти та народи Дагестану?

15.06.2022
12 хв. на прочитання

Як колоніальна політика Кремля стимулює народи Росії гинути заради імперських забаганок Путіна

Руслан ЦАРЬОВ

За свідченням Романа Безсмертного, який 28 діб знаходився у окупованому Мотижині під Києвом, серед тамтешніх інтервентів росіян майже не було. Серед тих, з ким він був змушений спілкуватись, лише однин мав обличчя європейського типу. Інші, судячи з діалектних особливостей, здебільшого були представниками народів Поволжя та Уралу: татари, марійці, башкири, мордвини. Всі ці народи мають свої історичні образи на Москву та росіян. Але прийшли в Україну воювати за «руський мір». Розберемось, чому так.

Мапа загиблих окупантів

Частіше за інших в Україні гинуть військові саме з національних республік Російської Федерації. Більше всього повідомлень про загибель російських кадрових військових було у Дагестані (190 станом на 3 червня), на другому місці – Бурятія (142). Такі дані обнародували журналісти російськомовного інтернет-видання «Медіазона». Разом з Бі-Бі-Сі та групою волонтерів вони регулярно складають та публікують мапи загиблих в Україні російських солдат по регіонах країни. Інформацію ж черпають у відкритому доступі. Відомо, що з 24 лютого по 3 червня 2022 року було зафіксовано щонайменше 3 221 повідомлення про загибель росіян у регіональних ЗМІ, соцмережах та на сайтах органів державної влади.

«Реальні втрати більше – далеко не про всіх загиблих публічно повідомляє преса, родичі, місцева влада чи освітні установи», – наголосили журналісти «Медіазони», опублікувавши 25 квітня 2022 року першу таку мапу. Вона є єдиним доступним свідченням про національний та регіональний склад армії Росії. Будь-яка офіційна інформація про це в самій РФ є державною таємницею.

Топ-10 регіонів Росії за кількістю повідомлень про загиблих в Україні військових

Позиція

Регіон Росії

Кількість повідомлень про загиблих на 03.06.2022

1.

Дагестан

190

2.

Бурятія

117

3.

Волгоградська область

96

4.

Оренбурзька область Краснодарський край

77

5.

Башкортостан

 

74

6.

Ставропольський край

72

7.

Челябінська область

69

8.

Півнична Осетія  –  Аланія

65

9.

Алтайський край

64

10.

Забайкальський край

62

Найчастіше гинуть на війні, як наголошують журналісти «Медіазони», представники бідних регіонів – як національних республік, так і областей, де населення належить переважно до титульної нації. Ця тенденція свідчить про те, що участь росіян у війні визначають передусім умови життя.

Розглянемо умови життя у чотирьох національних республіках з найбільшою кількістю повідомлень про загиблих, які увійшли до ТОП-10 – Дагестані, Бурятії, Башкортостані та Півничній Осетії – Аланії. І порівняємо з Москвою, Санкт-Петербургом та регіонами, які в Росії вважаються найбагатшими. Всі дані для порівняння – з офіційних російських джерел, зокрема із Рейтингу регіонів Росії за якістю життя.

Зауважимо, що при розрахунку балів, які надаються кожному регіону, оцінюються майже 70 показників, які впливають на якість життя. Останній такий рейтинг був опублікований 28 лютого 2022 року за підсумками 2021-го.

Позиції національних республік з найбільшою кількістю повідомлень про загиблих у загальноросійському рейтингу якості життя

Регіон

Позиція у рейтингу якості життя

Кількість повідомлень про загиблих станом на 03.06.2022

Дагестан

69

190

Бурятія

81

117

Башкортостан

26

74

Північна Осетія  –  Аланія

70

65

 

Більш-менш прийнятна якість життя серед республік з найбільшою кількістю повідомлень про загиблих лише в Башкортостані. Решта – переважно на найнижчих позиціях.

Переважна більшість національних республік, де нафти та газу не видобувають, знаходяться на 60-й позиції та нижче. Саме там у рейтингу – і три республіки з найбільшою кількістю повідомлень про загиблих.

Що стосується рівня доходів, то відомості про офіційні зарплати по регіонах регулярно публікує Росстат. 

Ці дані дають уявлення, скільки можуть заробляти цивільні мешканці регіонів, які нас цікавлять.

Середні зарплати республіках з найбільшою кількістю повідомлень про загиблих, найбагатших регіонах, Москві та Санкт-Петербурзі

Регіон

Середня зарплата, руб. на місяць

Кількість повідомлень про загиблих станом на 03.06.2022

Дагестан

23 600

190

Бурятія

22 500

117

Башкортостан

24 922

74

Північна Осетія  –  Аланія

22 022

65

Санкт-Петербург

43 001

13

Ханти-Мансійський АО

44 229

11

Москва

64 078

6

Ямало-Ненецький АО

68 460

1

 

Розрив між регіонами з найбільшою кількістю загиблих та двома столицями і багатими нафтоносними автономними округами  –  вдвічі, а подекуди навіть втричі.

Схожу картину дає також Рейтинг 100 великих міст Росії за розміром середніх зарплат, де представлені столиці всіх чотирьох республік. До нього, крім столиці Башкортостану Уфи потрапило ще одне башкірське місто Стерлітамак. І якщо Уфа займає пристойну 26 позицію, то Стерлітамак опинився на 83 місці, зовсім недалеко від столиці Дагестану Махачкали. Остання знаходиться на найнижчій серед республік з найбільшою кількістю загиблих 88-й позиції. Така різниця в межах одного регіону свідчить про величезний розрив у якості життя між столицями та іншими містами в межах як всій країні, так і окремих регіонів. І пояснює, звідки беруться бажаючі воювати у республіці, яка в цілому виглядає за показниками непогано.  

За рахунок чого живуть столиці та бідні і багаті регіони Росії, демонструє Рейтинг суб'єктів РФ за середньою зарплатою у галузі, в якій у них платять більше за всіх.

Позиції республік з найбільшою кількістю повідомлень про загиблих, а також найбагатших регіонів, Москви та Санкт-Петербургу за рівнем середніх зарплат у галузях, де платять більше за всіх

Регіон

Позиція у рейтингу

Середня зарплата, руб. на місяць, тис. руб.

Галузь з найвищими зарплатами

Кількість повідомлень про загиблих станом на 03.06.2022

Дагестан

70

43

Державна служба

190

Бурятія

24

79

Видобуток корисних копалин

117

Башкортостан

42

61

Видобуток корисних копалин

74

Північна Осетія  –  Аланія

60

47

Державна служба

65

Санкт-Петербург

7

138

IT

13

Ханти-Мансійський АО

14

98

Видобуток нафти на газу

11

Москва

2

199

Фінанси

6

Ямало-Ненецький АО

3

179

Видобуток нафти та газу

1

 

За рахунок інтелектуальної праці живе, як бачимо, лише столиця Санкт-Петербург. Багаті регіони існують завдяки видобутку нафти. Москва ж спеціалізується на фінансах, чи то пак на підрахунках дивідендів, які в тому числі забезпечує видобуток корисних копалин.

Останні, до речі, видобувають у Башкортостані. І це не тільки нафта, але й вугілля, свинець, кадмій, боксити тощо. А у Бурятії – цинк, свинець, молібдене, вольфрам на інші копалини. Добрі зарплати на держслужбі – такі, як у Дагестані, Північній Осетії та інших республіках Кавказу – свідчать, що ці регіони живуть за рахунок дотацій. Це маркер депресивних регіонів. Зарплати чиновників регіонального та місцевого рівня в Росії невеликі. В регіонах, що мають галузь, яка їх «годує», зарплати у такій галузі вище, ніж на держслужбі. А у військкоматі обіцяють заробіток від 210 тисяч рублів на місяць – майже вдесятеро більше, ніж у середньому можна заробити дома та вп'ятеро більше, ніж у сфері з найвищими зарплатами.

Підтверджує тезис щодо дотаційності республік з найбільшою кількістю загиблих і Рейтинг регіонів Росії за сумою дотацій, які кожен з них має отримати від федерального центру у 2022 році.

Позиція регіонів з найбільшою кількістю повідомлень про загиблих у рейтингу регіонів Росії за сумою дотацій від центру

Регіон

Позиція у рейтингу за сумою дотацій

Сума дотацій, млрд руб.

Кількість повідомлень про загиблих станом на 03.06.2022

Дагестан

1

Понад 80

190

Бурятія

7

24,4

117

Башкортостан

10

Майже 19

74

Північна Осетія  –  Аланія

21

Понад 11,5

65

 

У республіках з найбільшою кількістю повідомлень статистика вбитих прямо пропорціональна сумі дотацій. Чим бідніше регіон, тим більше він отримує дотацій і тим сильніше залежить від них, тим гірше у ньому життя і більше згодних воювати.

На думку російського громадського діяча та власника агробізнесу у Свердловській області Василя Мельниченка, дотації – це потужній важіль впливу, яким Кремль користується для забезпечення лояльності. Центральна влада має достатньо надходжень від експорту нафти та газу, щоб дотувати регіони бодай мінімально. А щоб збільшити суму нарахувань, потрібно засвідчити відданість Москві. Зокрема, під час виборів та підрахунку голосів.

«Якщо середня зарплата буде 180 тисяч рублів – усім на все вистачатиме, політикам буде важко щось пообіцяти перед виборами, придумати якісь кроки, щоб стало ще краще. А тут нічого не треба вигадувати, крім одного: перед виборами виділити всім грошову допомогу по десять тисяч, діточок до школи зібрати. Навіщо тоді щось змінювати в економіці?», – цитує Мельниченка інтернет-видання 74.ru.

Прикметно, що під час війни саме бідні регіони стали основними постачальниками гарматного м'яса на фронт. 

Тим часом Рейтинг російських регіонів за рівнем безробіття демонструє, наскільки реально знайти там роботу навіть за невеликі гроші. 

Ситуація з безробіттям у республіках з найбільшою кількістю повідомлень про загиблих та у найбагатших регіонах Росії

Регіон

Позиція в рейтингу

Рівень безробіття, %

Середній час на пошук роботи, місяців

Кількість повідомлень про загиблих станом на 03.06.2022

Дагестан

84

13,6

11,7

190

Бурятія

76

8,9

2,4

117

Башкортостан

29

3,8

7,2

74

Північна Осетія  –  Аланія

83

12,1

9,9

65

Санкт-Петербург

1

1,5

3,9

13

Ханти-Мансійський АО

3

1,8

4,2

11

Москва

4

2,3

4,3

6

Ямало-Ненецький АО

2

2,1

5,4

1

 

Цифри по регіонах, які нас цікавлять, є доволі промовистими.

Тим часом місце регіону в Рейтингу за якістю освіти у школах – показник конкурентоспроможності його мешканців на ринку праці.

Позиції республік з найбільшою кількістю повідомлень про загиблих та найбагатших регіонів Росії, Москви та Санкт-Петербургу у рейтингу якості шкільної освіти

Регіон

Позиція в рейтингу

Кількість повідомлень про загиблих станом на 03.06.2022

Дагестан

84

190

Бурятія

76

117

Башкортостан

55

74

Північна Осетія  –  Аланія

75

65

Санкт-Петербург

1

13

Ханти-Мансійський АО

33

11

Москва

2

6

Ямало-Ненецький АО

38

1

 

Місце регіону в рейтингу, на думку експертів, визначається фінансуванням освіти.

«Це ще раз має показати, що регіональне фінансування освіти в наших умовах призводить до реальної нерівності. Виходить, права дитини в Карачаєво-Черкесії та дитини в Пітері абсолютно різні», – прокоментував російському виданню «КоммерсантЪ» показники рейтингу співголова російської профспілки «Вчитель» Всеволод Луховицький.

У той же час для участі у російсько-українській війні, за даними Російської служби Бі-БІ-Сі, достатньо лише атестату за 9 класів (з будь-якими оцінками), придатності до служби за станом здоров'я та власного бажання.

Мовна політика

Тим часом зневага Кремля до народів Росії проявляється не лише у якості освіти. Значну роль відіграє також і мовна політика. А вона полягає, власне, у фактичному знищенні мов цих народів. Так, зокрема, кількість носіїв удмуртської мови, за даними переписів населення 2002 та 2010 років (результати останнього перепису 2021 року будуть готові не раніше грудня 2022-го), знизилася на 30%. Спостерігається також тенденція до зменшення кількості носіїв мов інших народів Росії. Таку тенденцію, а також скорочення обсягів вивчення мов народів Росії та викладання інших предметів цими мовами у 2016-2019 роках, зафіксувала і доповідь Консультативного комітету рамкової конвенції про захист національних меншин Ради Європи.

Так, наприклад, можливості татар опанувати рідну мову обмежені навіть у Татарстані. Це – за оцінкою Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин Ламберто Заньєра. Складати Єдиний державний іспит татарською у республіці заборонено навіть випускникам татарських шкіл – дозволено лише російською.

У 2017 році Путін публічно заявив, що неприпустимо примушувати людину вчити мову, яка не є для неї рідною. Через рік, за інформацією інтернет-видання Idel.Реалії, обов'язкове вивчення національних мов республік не залишилося в жодній з них. Зокрема, в Татарстані обов'язковість вивчення татарської мови скасували 29 листопада того ж 2017 року. До цього російську та татарську мови в школах республіки вивчали у рівному обсязі всі діти незалежно від національності.

А влітку 2018 року були прийнято поправки до федерального закону «Про освіту», згідно з якими вивчення мов нетитульних націй Росії стало виключно добровільним.

Чи обурені народи Росії через нерівні умови, створені для них?

Відповідь на це питання дає реакція у республіках на політику держави зі знищення національних мов.

Скасування обов'язкового вивчення мов народів Росії у школах республік, за інформацією Idel.Реалії,  викликало протести у низці республік Поволжя та Уралу. Протестували у Татарстані, Чувашії, Башкортостані, при цьому протести тривають і по цей час.

В столиці Удмуртії Іжевську у вересні 2019 року здійснив самоспалення на знак протесту проти фактичного знищення удмуртської мови 79-річний вчений та громадський активіст Альберт Разін. Він виступав за активне вживання мови, викладання удмуртської всім учням, а також за тестування чиновників на предмет її знання. І боявся, що зі скасуванням обов'язкового вивчення мови процес зменшення кількості її носіїв тільки пришвидшиться.

Пізніше, а саме 21 лютого 2022-го, низка одиночних пікетів відбулася на головних вулицях найбільших містах Татарстану Казані та Набережних Човнів. Учасники вимагали відновити обов'язкове вивчення татарської мови у школах та заснувати у республіці університет з викладанням татарською.

Однак все це, радше, винятки з правила. Масового характеру така протестна активність не має. Більшість корінних мешканців республік мовчать – або через страх, або через байдужість.

Виходячи з подібної громадської пасивності, експерти роблять висновок, що народи Росії у більшості своїй не бунтуватимуть проти центральної влади. Принаймні, доти, доки така влада є міцною. Народи Росії, на думку аналітика The Jamestown Foundation Валерія Дзуцати, здатні піти проти Кремля, тільки якщо там відбудеться державний переворот або інше послаблення влади.

«Якщо буде послаблення центральної влади, то вони виступатимуть проти Москви, якщо ні, то ні. Імовірність того, що центр ослабне, велика, тож, найімовірніше, ми побачимо невдоволення також у національних республіках. Поки що росіяни перебувають у чаді війни, тому про це говорити рано», – цитує Дзуцати Idel.Реалії.

Як свідчить світова практика, потужній фактор, який веде до послаблення влади –  поразка у війні. Це добре розуміють у Кремлі. Проте поки що достатніх підстав щодо нового параду суверенітетів та розпаду імперії за зразком СРСР сьогодні не видно.

Насамкінець

Підводячи підсумки сказаного, ще раз наголосимо на головному. На війні в Україні частіше за інших гинуть мешканці бідних регіонів РФ. В першу чергу – національних республік, переважна більшість яких – це бідні регіони, які отримують дотації. Кількість загиблих у національних республіках, де вона найбільша, прямо пропорціональна сумі дотацій, які отримує регіон. Найменша кількість загиблих у Москві, Петербурзі та багатих регіонах.

Бідним регіонам притаманні низька якість життя, невелика середня зарплата, високий рівень безробіття. Через брак фінансування – низька якість освіти, що в свою чергу зменшує шанси на пристойну роботу. А відтак для мешканців бідних регіонів участь у війні – нерідко єдина доступна можливість добре заробляти і отримати шанс на накопичення капіталу для подальшого старту. Тим паче, що вимоги «працедавця» до бажаючих воювати мінімальні.

При цьому політика центральної влади Росії відносно регіонів колоніальна. Жити більш-менш пристойно дозволено лише центральним містам, які знімають «вершки» з видобутку корисних копалин і, передусім, нафти та газу. У розвитку інших територій, звідки і йдуть нафта та газ, влада не зацікавлена. Їй вигідна їхня бідність та дотаційна залежність від Москви. Дотації, котрі у будь-який момент можна зменшити або збільшити, використовуються як потужній важіль впливу. Бідні регіони у мирний час сплачують метрополії данину потрібними їй результатами виборів. А під час війни  –  ще й гарматним м'ясом.

Зі сказаного випливає, що народи Росії мають достатньо причин для обурення політикою центру. Такої думки дотримуються і місцеві експерти. Вони, однак, наголошують, що російські «колонії» не готові бунтувати, доки влада центру міцна. Окремі республіки можуть виступити проти Кремля у випадку державного перевороту чи послаблення влади – в тому числі внаслідок поразки у війні. Але поки підстав для сподівань на швидкий  розпад Росії немає. Наразі у республіках підтримують війну і постачають достатньо солдат на фронт – аби брати у цій війні безпосередню участь.