30 тисяч для військових: як благу справу перетворити на фарс – майстер-клас від Ради
Уляна Стельмашова
То що, повернуть українським військовим 30 тисяч гривень доплат? Ідеальна відповідь на це питання мала б бути максимально короткою і зрозумілою – «Так» або «Ні». На жаль, такої відповіді немає, попри те, що 10 квітня Рада підтримала законопроєкт про повернення військовим додаткової винагороди.
Депутати з різних політичних сил радісно прозвітували про своє голосування «за», не особливо пояснюючи, звідки в бюджеті візьметься необхідна сума коштів. І ніби все добре. Але не пройшло і доби, як у вівторок, 11 квітня, народний депутат від «Голосу» Володимир Цабаль вніс до Ради Постанову про скасування ухваленого законопроєкту. За процедурою це означає, що законопроєкт про повернення 30 тисяч гривень для військових заблокований: голова ВР не може його підписати щонайменше до наступного засідання Ради, на яке винесуть постанову Цабаля. А відбудеться наступне засідання Ради у… травні.
Історія набуває рис популістичних ігрищ, але найгірше, що їхніми заручниками стають військові. Це, м’яко кажучи, не сприяє їхній моральній мотивації.
Проблема також в тому, що жоден державний орган влади за останні декілька днів так і не прокомунікував чітко це чутливе для суспільства питання. Комунікаційно історія провалена.
За що Рада проголосувала 10 квітня?
Порядок виплат премій військовим змінився з 1 лютого. З цієї дати в Україні скасували так звані «тридцятки» – премії в розмірі 30 тисяч гривень, які з весни 2022 року виплачувалися всім військовим. Рішення наробило багато галасу та породило величезну суспільну дискусію. Негласно це пояснювалося нестачею фінансування в Міноборони при зростанні чисельності мобілізованих.
Але вже 10 квітня Рада ухвалила в цілому законопроєкт №8312 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов’язаних із здійсненням заходів правового режиму воєнного стану».
Першочергово у проєкті закону взагалі не було написано жодного слова про повернення доплат для військових. Відповідну поправку №48 вніс нардеп і колишній спікер Дмитро Разумков безпосередньо під час обговорення документа в парламенті. Вона зібрала підтримку серед депутатів.
«Нарешті справедливість відновлена! Добилися цього!», - радісно прозвітував народний депутат від фракції «Європейська солідарність» Олексій Гончаренко.
Якщо коротко, то поправка передбачає, що до кінця дії воєнного стану військовослужбовці ЗСУ, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, а також поліцейські щомісячно отримують додаткових 30 тисяч винагороди. Ці гроші вони отримують незалежно від покладених на них завдань чи районів проходження служби – як це було до 1 лютого цього року.
Ключове питання: звідки тепер брати на це кошти? Власне, на цьому питанні все і ламається. У проголосованому законопроєкті пропонується таке рішення – урізати зарплати чиновникам.
«У поправці, яка повертає 30 тисяч премії військовим і поліції, обмежується зарплатня чиновникам – прокурорам, Кабміну, Нацбанку, всім посадовцям Державних підприємств (Укрзалізниця, Укрпошта) на рівні 10 мінімальних зарплат до кінця війни», - пояснила депутатка від «Європейської солідарності» Вікторія Сюмар.
Але, як згодом повідомив голова парламентської фракції «Голос» Ярослав Железняк, обмеження на зарплати до 10 мінзарплат – це дуже мала економія. Цього не вистачить навіть на 2% від запланованих видатків.
«Тому я б поки не так однозначно стверджував, що повернули (доплати – ред.). Поки правильно буде: «грошове забезпечення працівників, службових і посадових осіб бюджетних установ/ДП обмежили до десяти розмірів мінімальної заробітної плати», – написав Железняк у Телеграм.
Що сталося 11 квітня?
Переможні реляції парламентських коментаторів про повернення «тридцятки» для військових тривали менше доби. У вівторок, 11 квітня, народний депутат від «Голосу» Володимир Цабаль зареєстрував Проєкт Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 10.04.2023.
Це означає, що тепер підписання закону головою ВР заблоковане і треба чекати наступного засідання Ради у травні, на яке винесуть постанову від Цабаля.
«Мене як військовослужбовця харить такий підхід до вирішення цього питання, бо це виглядає від початку і до кінця як дешевий політичний популізм. І, звісно, я розумію, що грошей реально бракує для виконання обіцянок-цяцянок. Але навіщо тоді це шоу???», - каже військовослужбовець Андрій Савенко.
Українські користувачі соцмереж станом на вечір 11 квітня не жаліли епітетів на адресу депутата Цабаля. Після того, як допис на його аккаунті у Facebook набрав майже 600 обурливих відгуків, депутат обмежив список людей, які можуть залишати коментарі до цього посту.
Що ж до суті справи, то Цабаль пояснив, що рішення по лімітах виплат для чиновників порушує велику кількість зобов’язань України перед ЄС, МВФ та іншими донорами. «Це зобов’язання по антикорупційній реформі, судовій реформі, реформі корпоративного управління, та інші. Порушивши дані зобов’язання, ми можемо «недоотримати» в майбутньому значну частину фінансування бюджету. А, нагадаю, зараз більше 50% бюджету, а отже і наших військових, фінансують саме наші донори і партнери», - написав автор блокуючої Постанови.
Але…
Буквально за декілька годин після реєстрації Постанови Цабаля, пізно ввечері у вівторок, стало відомо, що Президент Володимир Зеленський підписав зміни до закону про державний бюджет України на 2023 рік.
Закон передбачає збільшення видатків спеціального фонду бюджету в обсязі 537 млрд гривень.
518 млрд гривень із загальної суми спрямовується на потреби армії. Конкретно на Міноборони виділяється 372,4 млрд гривень (з них оплата праці – 364 млрд гривень).
Утім, станом на пізній вечір 11 квітня уся ситуація суспільству так і не роз’яснена. Будуть виплачуватися додаткові 30 тисяч чи ні? Поміж безлічі політичних заяв та емоцій питання так і залишається без відповіді.
Ризиків у цій всій історії є декілька:
1. Збільшення видатків на папері ще не означатиме реальних виплат конкретним військовим. «Якщо не знайдуть ці гроші, може статися так, як зараз відбувається у москалів. Коли за законом є багато різних виплат, а насправді їх не дають. І це навіть гірший варіант за той, коли виплат офіційно немає», – каже науковець і ветеран Євген Дикий.
2. Збереження додаткових виплат у 30 тисяч кожному військовому увімкне інфляційний друкарський верстат, і влада мала б про це по-дорослому говорити із суспільством.
2. Серіал із «тридцяткою» настільки закрутився, що блокування виплат може призвести до конфліктів між військовими та політиками.
У будь-якому разі військова «тридцятка» потребує негайної та єдиної комунікаційної лінії. Політики не мають права жонглювати цим питанням у своїх партійних інтересах. Державні чиновники зобов’язані дати військовим та суспільству чітку відповідь.