10 сильних цитат Анни Політковської про Росію та Путіна
7 жовтня 2006 року у під'їзді власного будинку у Москві була убита Анна Політковська. Відому журналістку-розслідувачку вбили в день народження Володимира Путіна. За кілька років до цього Політковська говорила: "Це просто диво, що я ще жива". Але на прохання батьків, дітей, друзів зупинитися незмінно відповідала: "Хто, якщо не я?".
Вона писала про події, що визначили плачевний стан Росії: вибухи будинків у Москві у 1999 році, "Норд-Ост", Беслан, викривала звірства росіян у другій Чеченській війні, писала про корупцію у путінській Росії. Політковська особисто брала участь у переговорах з чеченськими терористами, що захопили заручників у театральному центрі на Дубровці. У вересні 2004 року під час захоплення заручників у бесланській школі її намагалися отруїти на борту літака на шляху в Беслан.
Анна Політковська не мала ілюзій щодо ролі журналістики у путінській Росії. Вона вважала, що незалежний журналіст може отримати "кулю, отруту чи суд – все залежить від бажання вірних псів Путіна".
Мало хто у Росії знав, що її дівоче прізвище – Мазепа. За національністю була українкою. Батько Політковської – із Чернігівської області, мати – із Криму.
Політковська – авторка документальних книг "Подорож у пекло. Чеченський щоденник", "Друга чеченська", "Путінська Росія".
Ми обрали декілька сильних цитат Політковської про Росію та Путіна.
1. За що я не злюбила Путіна? Ось за це й не злюбила. За простоту, яка гірша за крадіжку. За цинізм. За расизм. За нескінченну війну. За брехню. За газ у "Норд-Ості". За трупи безневинно убієнних, які супроводжують весь його перший термін. Трупи, яких могло б і не бути.
2. Я часто думаю: чи людина Путін взагалі? Чи залізна мерзла статуя? Думаю і не знаходжу відповіді, що він людина.
3. Путін, випадково отримавши величезну владу до рук, розпорядився нею з катастрофічними для Росії наслідками. І я не люблю його, бо він не любить людей. Він нас не переносить. Він зневажає нас. Він вважає, що ми – засіб для нього, і тільки. Засіб досягнення своїх особистих владних цілей. І тому з нами можна все – грати, як йому заманеться. Що нас можна знищувати, як заманеться. Що ми – ніхто. А він - хоч і випадково вліз нагору, але нині цар і бог, якому ми повинні поклонятися і боятися його.
4. Ми прямуємо назад, у радянську безодню, у той інформаційний вакуум, у якому ми загинемо від власної обмеженості. У нас лишився лише інтернет, там інформація все ще у вільному доступі. Якщо ви хочете працювати журналістом поза інтернетом, ви будете цілком підвладні Путіну. В іншому випадку вас знайде смерть, ви отримаєте кулю, отруту чи суд – це залежить від бажання наших спецслужб, вірних псів Путіна.
5. У путінській стилістиці політичного життя – це глибока особиста образа. Путін багато разів публічно демонстрував, що, в принципі, не розуміє, що таке дискусія. Тим паче політична – дискусії нижчого, за логікою Путіна, із вищим бути не повинно.
6. Страшну країну ми натворили. "Подвиг полковника Буданова" переважна частина суспільства визнала НОРМОЮ. На мій смак, таке може осягнути лише країну тотальної несамовитості. Де божевільні – усі. Знизу догори. (Йдеться про полковника Буданова, який зґвалтував і вбив чеченську дівчинку).
7. У країні панує ідеологія ненависті до ближнього. Ось у чому наше справжнє лихо. І саме тому щодня у кожному із чеченських сіл – обов'язкова програма: похорон. І майже всі ті, кого ховають, – убиті, замучені, висаджені в повітря, розтерзані люди. Однак і це тут вважається "не найбільшою бідою". Найбільша – коли від людини взагалі нічого не лишається.
8. Чеченські жінки нічого не бояться? Так часто питають, у тому числі й військові, які грабують цих жінок, знущаються з них, ґвалтують їх. Так, чеченські жінки нічого не бояться. Бо бояться всього.
9. Це дві різні держави: Росія та її столиця.
10. Путін поставив свою владу виключно на олігархічні глиняні підпори — народу в цій схемі місця не було. Він товаришує з одними олігархами — і воює з іншими, і саме це називається у нас найвищим державним управлінням, коли головне — мільярдери, між якими поділені нафтові та газові запаси.